Helyismereti adatbázis

Az adatbázis feltöltés alatt, kérlek látogass vissza minél hamarabb.

1848/49-es szabadságharc (Emléktábla)
Készítette: | megtekintve: 902 alkalommal
Kiállító: Békés község
Anyaga:
Kiállítás dátuma: -
Lelőhely: Békés, Petőfi Sándor u. 2.

Emlékszöveg

"A 48-as szabadságharcban
Békésről 400 honvéd
és 2000 nemzetőr vett részt
Vécsey, Görgey, Guyon,
Percel, Damjanich és Bem
tábornokok seregeiben.
Emléküket őrzi:
Békés község társadalma."

Életrajz, történet

Az 1848-as forradalomi események híre a Pesti Hírlappal érkezett Békésre. Ekkor Hajnal Ábel református lelkész volt az Olvasókör elnöke, s még aznap összehívta a kör tagjainak közgyűlését. Március 21-én összehívták a lakosságot a templomba és gyűlést tartottak. Ezt követően Asztalos István jegyző a községháza előtt kihirdette a 12 pontot.
Az 1848-as törvények értelmében Békés rendezett tanácsú város lett és megválasztották a város első polgármesterének Asztalos Istvánt.
A harcokban mintegy 2000 nemzetőr és 400 honvéd vett részt Békésről, ők a Délvidék védelmére indultak Hajnal Ábel és Kiss János főszolgabíró vezetésével.
A szabadságharc emlékére Békésen a községháza homlokzatán emléktáblát helyeztek.

Forrás

• Durkó Antal. Békés nagyközség története. (Történeti és kulturális monográfia) Petőfi-Nyomda Könyv-és lapkiadó Vállalat, Békés, 1939 p. 77-87.
  • Maday Pál. Békés megye városainak és községeink története. Békéscsaba, 1960. p. 41.