Helyismereti adatbázis

Az adatbázis feltöltés alatt, kérlek látogass vissza minél hamarabb.

Alföldi Első Gazdasági Vasút (Emléktábla)
Készítette: | megtekintve: 1285 alkalommal
Kiállító: Békési Városvédő és Szépítő Egyesület
Anyaga: Márvány
Kiállítás dátuma: 2003.12.11.
Lelőhely: Békés, Széchenyi István tér 9.

Emlékszöveg

"Ezt az emléktáblát
Az Alföldi Első Gazdasági Vasút
(keskeny-nyomtávú madzagvasút)
Békésig történő kiépítésének
100 éves évfordulóján helyezte el
A Békési Városvédő Egyesület"

Életrajz, történet

2003-ban volt 100 éve, hogy megindult a forgalom a békési kisvasúton, hivatalos nevén keskeny nyomtávú vasúton, vagy ahogy a békésiek nevezték: madzagvasúton. 1903-ban először a Békés-Csaba - Békés szakasz épült meg, melynek megnyitására 1903. szeptember 10-én került sor, majd ezt követte 1904. április 8-án a Békés – Vésztő vonal. Kezdetben még ez a vonal is csak gazdasági vasút volt, piactól-piacig fuvarozott, de hamarosan a személyszállítást is biztosította. A Békéscsaba - Békés közötti járat 1960. október 1-jén, a Békés-Vésztő közötti pedig 1962. január 1-jén szűnt meg. A 100 éves évforduló alkalmából emléktáblát helyeztek el a kisvasút egykori megállójánál, az avatóbeszédet Túróczi László a Vasúttörténeti Park munkatársa tartotta.

Forrás

• Békési Újság. XII. évf. (2004) 1. sz. p. 8.
  • Dr. Horváth Ferenc: Az Alföldi Első gazdasági vasút – A MÁV Alföldi Kisvasút történet (1894-1971) Magyar Államvasutak Rt. Budapest, 1999. p. 26. ,74.